تاریخ امروز: شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸  
منوی اصلی
آمار سایت
بازدید امروز: 1070
بازدید دیروز: 1807
بازدید هفته: 1070
بازدید ماه: 4046
بازدید کل: 3357250
تاریخ انتشار مقاله: پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ --- ۱۲:۰۱ تعداد مشاهده: 122 بار
دسته مقاله:
مزایا و معایب فکس های حرارتی پاناسونیک عنوان مقاله:
مدیر محتوا توسط:
مزایا و معایب فکس های حرارتی پاناسونیک چکیده مقاله:

 

 

 


مزایا و معایب فکس های حرارتی پاناسونیک

دستگاه های فکس حرارتی از همان طریق اطلاعات را دریافت و ارسال می کنند که دیگر دستگاه های فکس انجام می دهند. مکانیزم اسکن از سنسور های تصویری برای اسکن پرونده ها و خواندن هزاران نقطه بسیار ریز برای تعیین بخش های سیاه و سفید استفاده می کنند. در نهایت پس از رمز گذاری و فشرده سازی, داده های جمع آوری شده از طریق خط تلفن برای دستگاه فکس مقابل ارسال می شوند.

اما چیزی که دستگاه های فکس حرارتی را از دیگر دستگاه های مشابه خود مجزا می کند روش ایجاد خروجی داده های دریافتی بر روی کاغذ است. این دستگاه ها برای انجام فرآیند پرینت نیازی به کارتریج نداشته و در عوض از فناوری حرارتی برای پرینت محتوا بر روی کاغذ استفاده می کنند.

دو مدل از دستگاه های فکس حرارتی توانایی انجام این کار را دارند که البته هر دوی آنها از روش نسبتا مشابهی استفاده می کنند. در نوع اول جوهر مورد نیاز برای پرینت درون کاغذ ذخیره می شود در حالی که در نوع دوم طی یک فرایند حرارتی جوهر از درون ریبون مخصوص به داخل کاغذ انتقال پیدا می کند.

کاغذ های حرارتی معمولا به صورت رول در دستگاه فکس تغذیه می شوند

برخی از دستگاه های فکس با استفاده از آنچه روش حرارت مستقیم نامیده می شود, از کاغذ های حرارتی برای پرینت فکس دریافتی استفاده می کنند. زمانی که این دسته از کاغذ ها با دستگاه های فکس عرضه شدند در بین مردم به ساده ترین عنوان ممکن یعنی کاغذ فکس نامگذاری شد, در حالی که امروزه فناوری این کاغذ در عرصه های بیشتری مانند رسید های فروشگاهی یا برچسب های بارکد در خرده فروشی ها خود نمایی می کند.

اگر تا به حال کاغذ های حرارتی را از نزدیک دیده باشید حتما متوجه تفاوت آن با کاغذ های معمولی شده اید. چیزی که باعث مخصوص شدن این کاغذ ها می شود پوشش شیمیایی آنهاست. این پوشش به صورت بافتی منظم بر روی کاغذ قرار گرفته و همین ساختار باعث لغزندگی و سخت نوشتن بر روی آن می شود.

این پوشش شیمیایی که البته محتویات آن بسته به تولید کننده آن متفاوت است باعث می شود که کاغذ به حرارت در مکان و مدت زمان مناسب واکنش نشان دهد.

بنابرین دستگاه های فکس حرارتی متکی بر فناوری کاغذ های حرارتی به هِدی با توانایی اعمال حرارت در نقاط خاص مجهز شده اند. این هِد با استفاده از مقاوت های حرارتی, انرژی الکتریکی را به حرارت تبدیل می کند. عنصر حرارتی, اطلاعات کد گذاری شده را دریافت و به ترتیب بر روی هِد اعمال کرده تا به کاغذ منتقل شوند.

دستگاه های فکس حرارتی نسبت به نمونه های مشابه تجهیزات داخلی کمتری داشته و فضای کمتری اشغال می کنند.

بزرگترین مزیت یک دستگاه فکس حرارتی هزینه های آن است. به عنوان یک حقیقت مورد تایید از دیدگاه سازندگان و خریداران, دستگاه های فکس حرارتی هم در هنگام ساخت و هم در هنکام خرید بسیار کم هزینه هستند. این ارزانی در دراز مدت و از لحاظ هزینه های نگهداری در مقابل دستگاه های لیزری یا جوهر افشان ملموس تر خواهد شد. در واقع در دراز مدت تنها چیزی که نیاز به تعویض مستمر در این دستگاه ها دارد کاغذ یا ریبون است.

مزیت دیگر دستگاه های فکس حرارتی دوام آنهاست که با تکیه بر منطق حرکت کاغذ یا ریبون بر روی هِد و در نتیجه استفاده از قطعات متحرک و پیچیدگی کمتر نسبت به دستگاه های لیزری و جوهر افشان به دست آمده است.

البته سیستم داخلی دستگاه های انتقال حرارت نسبت به مدل حرارت مستقیم پیچیده تر است اما باز هم به پای دستگاه های جوهر افشان یا لیزری با مشکلات بسیار مانند گیر کردن کاغذ و امثال آن نمی رسد.

عموما صاحبان مشاغل کوچک به خاطر هزینه پایین و حجم کوچک, این رده از دستگاه ها را انتخاب می کنند.
گر چه دستگاه های فکس حرارتی ارتباطات اداری و نوشتاری بین کسب و کار ها را آسان و سریعتر کرد, اما مخصوصا در جایگاه مقایسه با فناوری های نوین ایرادات بسیاری دارند. جنس خاص کاغذ مورد استفاده که به واسطه مواد شیمیایی به کار رفته در آن براق و لغزنده شده است یا تمایل آن به لوله شدن به خاطر بکارگیری آن در رول های آماده مواردی است که برخی از کاربران سخت گیر را آزار می دهند.

از طرف دیگر بزرگترین مشکل وارد شده به این دستگاه ها کیفیت پرینت و دوام کاغذ خروجی در شرایط غیر معمول است. مواردی مانند محتوای ریز که به دلیل کیفیت پایین عملا غیر قابل خواندن خواهد بود یا همجواری کاغذ حرارتی پرینت شده با حرارت که منجر به سیاهی آن خواهد شد. البته با این حال اگر هم از نزدیکی حرارت دور شود باز هم با وجود استفاده از روکش محافظ و نگهداری در دمای مناسب ۲۵ درجه سانتی گراد انتظار عمری طولانی تر از ۳ تا ۵ سال از آن نخواهد رفت.

به همین خاطر بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ در همیشه اسناد دریافتی خود از طریق فکس را در نسخه های حرارتی ذخیره نکرده و به جای آن یک نسخه کپی شده از کاغذ های معمولی نگهداری می کنند. با این حساب هزینه تمام شده برای یک برگ فکس با وجود اینکه در ابتدا بسیار پایین است اما در مصرف چند برابر خواهد شد.

البته حتی اگر هم در این سیستم از کاغذ مخصوص حرارتی استفاده نشود باز هم معایبی مانند چسبندگی ریبون به کاغذ, نیاز به تعویض ریبون و کاغذ, در حالی که در مدل حرارت مستقیم تنها نیاز به تعویض کاغذ بود یا ایجاد لکه های ناخواسته در محتوای پرینت شده وجود خواهند داشت.

با این حساب می توان گفت دستگاه های فکس حرارتی در هر مدلی که باشند در کنار مزایایی که از نظر هزینه خرید و نگهداری دارند معایبی نیز مانند تمایل به سرعت پایین, کیفیت متوسط و در برخی موارد کم داشته که استفاده از آنها را عملا برای مصارف دم دستی در کسب و کار های کوچک منطقی می کند.

ایران پاناسونیککلمات کلیدی: فکس -فکس پاناسونیک - فکس پاناسونیک لیزری - فکس پااناسونیک حرارتی - فکس پاناسونیک رولی - فکس پاناسونیک بی سیم
کلیه حقوق این مجموعه متعلق به وب سایت ایران پاناسونیک می باشد.
طراحی وب، سئو و پشتیبانی: توسعه فناوری اطلاعات جهان افزار نوین